Blog, FA

سنگ گرانیت، جلوه‌ای از زیبایی

-granite stone- parsjco.comسنگ گرانیت

خیلی از افراد، سنگ‌ها را اشیایی حقیر می‌پندارند؛ اما حقیقت آن ‌است که سنگ جزیی جدا ناپذیر در تمام ادوار زندگی بشر بوده و هست. از دورانی که انسان‌ها روی کره زمین زندگی خود را آغاز کردند، سنگ به یکی از مهم‌ترین ابزار زندگی آن‌ها تبدیل شد. ولی امروزه، کاربری سنگ‌ها از نقش ابزار‌های اولیه فراتر رفته و نقش تزیینی نیز به خود گرفته است. یکی از سنگ‌هایی که کاربرد بسیاری در تزیین ساختمان دارد سنگ گرانیت است.

سنگ گرانیت از سنگ‌هایی است که کاربرد بسیار زیادی در صنعت ساخت‌وساز و طراحی داخلی و خارجی ساختمان‌ها دارد. ریشه کلمه گرانیت به زبان فرانسه بر می‌گردد، ولی در ایران نام باستانی آن سنگ خارا است. این سنگ از نوع سنگ‌های آذرین است، که درون اسیدی دارد. در واقع پیدایش سنگ گرانیت از سرد شدن توده‌های مواد مذاب اسیدی به وجود می‌آید. مهم‌ترین دلیل دانه‌های متوسط و درشت در بافت این سنگ، مربوط به همین توده‌های مواد مذاب است. این سنگ دارای میکا، فلدسپات، کوارتز و مقداری کانی‌های موجود در همان مواد مذاب سرد شده است.

بررسی سنگ گرانیت

گرانیت به سمبل سختی و مقاومت معروف است. این سنگ به دلیل تخلخل پایین آن دارای چگالی بالایی است، و جزو سنگ‌های سنگین محسوب میشود. چگالی سنگ گرانیت به ۲.۷۵ گرم بر سانتی‌متر مکعب می‌رسد. طیف رنگ‌های سنگ گرانیت سفید، خاکستری، سبز و صورتی را در بر می‌گیرد.

سختی، مقاومت و همان‌طور که پیش‌تر ذکر شده زیبایی این سنگ، از دلیل پر کاربرد بود آن در صنعت ساخت‌وساز است.

مزایای سنگ گرانیت

 1. مقاومت و سختی بسیار بالا
 2. تنوع در طرح و رنگ
 3. همخوانی با مصالح دیگر (فلز،چوب،شیشه)
 4. مقاومت در برابر خوردگی
 5. مقاومت در برابر آب
 6. مقاومت در برابر ساییدگی و خراش
 7. مقاومت در برابر حرارت و دمای زیاد

معایب سنگ گرانیت

 1. وزن و چگالی بسیار بالا
 2. برای عایق کاری ساختمان کاربرد خوبی ندارد
 3. زمان بردن زیاد برای چسبندگی با ملات که به درد سنگ نما نمی‌خورد و خطرناک است.

کاربرد سنگ گرانیت

سنگ گرانیت به دلیل وزن بالای آن دیگر در نمای ساختمان کاربردی ندارد. ولی به دلیل مقاومت و سختی زیاد در برابر سایش و فرسایش، کاربردهای دیگری پیدا کرده است. کاربردهای پرشمار سنگ گرانیت امروزه در سنگ فرش پیاده رو خیابان، سنگ پله، کفپوش، پیشخوان آشپزخانه، سنگ روشویی، دیوارپوش، سینک آشپزخانه و محوطه سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ویژگی سنگ گرانیت

از ویژگی های مهم این سنگ مقاومت در برابر خوردگی بالا می باشد، که به ابزاری کاربردی در آزمایشگاه ها تبدیل شده است. زیبای خاص و تنوع رنگ ها در این سنگ و به همراه مقاومت بالای آن باعث استفاده های مکرر در شهرسازی میشود. یکی دیگر از ویژگی های سنگ ظاهر یکنواخت تر و سخت تر بودن نسبت به سنگ های آهکی می باشد. مقاومت در برابر حرارت باعث شده که این سنگ در کوره ها هم مورد استفاده قرار بگیرد.

قیمت سنگ گرانیت

هزینه فرآوری و استخراج این سنگ به منطقه و جغرافیای آن هم برمیگردد. به دلیل سختی بالای سنگ گرانیت هزینه‌های برشکاری و آماده سازی آن خیلی بیشتر از سنگهای آهکی میباشد. البته به همین دلیل ماندگاری و طول عمر بسیار بالاتری نسبت به سنگهای آهکی دارد. یکی دیگر از مولفه های قیمت گذاری این سنگ با ابعاد آن رابطه مستقیم دارد. البته میزان کاربردی که این سنگ دارد افراد را راغب به انجام همچنین هزینه‌هایی می‌کند.

سنگ گرانیت و رنگ‌های آن

کانی‌ها و عناصر بسیاری در سنگ گرانیت وجود دارد این عناصر و کانی‌ها در توده‌های مذاکره منجمد شده اند باعث ایجاد رنگ های گوناگون در زمینه این سنگ ها شده است ترکیب کانی‌ها باهم طیف وسیعی از رنگ‌ها را به وجود می‌آورد که در زیر چند نوع آن را نام میبریم:

 1. کوارتز (سفید شیری)
 2. فلدسپات (سفید)
 3. پتاسیم فلدسپات (صورتی)
 4. بیوتیت (قهوه‌ای تیره یا مشکی)
 5. موسکویت (طلایی یا زرد)
 6. آمفیبول (سیاه یا سبز تیره)

گرانیت سیاه

گرانیت با رنگ ۱۰۰% مشکی وجود ندارد و در کل سنگ گرانیت نیست. کوارتز موجود در سنگ‌های گرانیت، باعث سفید شدن آن (حتی به مقدارم کم) می‌شود. گرانیت یک دست سیاه را گابرو می‌نامند. گابرو هم از یک سنگ آذرین به وجود آمده است ولی مواد اولیه آن با گرانیت تفاوت دارد.

گرانیت سفید

گرانیت صد در صد سفید وجود ندارد، و به شکل مصنوعی ساخته شده است. علت سفید این مدل گرانیت ها هم به خاطر کوارتز (سفید شیری) و فلدسپات (سفید مات) است. وجود لکه‌های سیاه توی این سنگ‌ها هم نشان از وجود آمفیبول دارد.

گرانیت سفید و مشکی

این سنگ گرانیت از مقادیر برابر آمفیبول، کوارتز و فلدسپات است که باعث به وجود آمدن گرانیت خال خالی سیاه و سفید می‌شود. بیشترین میزان استفاده از این سنگ در آشپزخانه و قسمت میز کار آن است.

گرانیت سفید و مشکی

گرانیت صورتی

گرانیت صورتی رنگ دارای مقادیر زیادی فلدسپات پتاسیم است، و از مواد اصلی تشکیل دهنده این رنگ است. البته کانی‌های دیگر مثل فلدسپات، کوارتز و آمفیبول در این سنگ وجود دارد، که دانه‌های سفید مات، شفاف شیری رنگ و قهوه‌ای یا مشکی را به وجود می‌آورند.

سنگ گرانیت صورتی

گرانیت قرمز

وجود مقداری دانه‌های سنگ آهن و اکسید آهن و همچنین در بعضی موارد همراه شدن با فلدسپات هم باعث قرمزی سنگ گرانیت می‌شود. در یک مثال ساده‌تر مثل زنگ زدن آهن می‌باشد، که رنگ قرمز به خود می‌گیرد.

سنگ گرانیت قرمز

نکته: در بازار رنگ‌های دیگری از سنگ گرانیت وجود دارند که ما آنها را نفی نمی‌کنیم. که معمولا از سنگ های آذرین دیگری می‌باشند، که به سنگ گرانیت معروف هستند. ولی در اصل هیچ وجه مشترکی از نظر ساختاری و مواد تشکیل دهنده با سنگ گرانیت را ندارند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *