Blog, FA

سنگ گچ، سنگی پر کاربرد

سنگ گچ parsjco.com پارس جیکو

سنگ گچ یا ژیپس یک ماده معدنی سولفات نرم است که از دی هیدرات سولفات کلسیم تشکیل شده و دارای فرمول شیمیایی کلسیم سولفات در دو هیدرات است.

 این ماده به طور گسترده استخراج می شود و به عنوان کود و ماده اصلی سازنده در بسیاری از اشکال گچ، تخته سیاه، گچ پیاده رو و دیوار خشک استفاده می‌شود. انواع گچ عظیم دانه ریز سفید یا کمی مایل به گچ، که آلاباستر نامیده می‌شود، برای مجسمه سازی توسط بسیاری از فرهنگ‌ها از جمله مصر باستان، بین النهرین، روم باستان، امپراتوری بیزانس و غیره مورد استفاده قرار گرفته است. گچ همچنین به صورت بلورهای شفاف سلنیت متبلور می‌شود. این ماده به عنوان یک ماده معدنی تبخیری و به عنوان یک محصول هیدراتاسیون انیدریت تشکیل می‌شود.

 

نوشته مرتبط: آشنایی با سنگ آلاباستر و ویژگی‌های آن

بررسی سنگ گچ 

کانی گچ یا ژیپس، یکی از پرکاربرد ترین ماده‌های معدنی است. همان‌طور که ذکر شده است، این کانی از فشرده شدن کلسیم سولفات در دو هیدرات درست می‌شود. سنگ گچ جزو سنگ‌های رسوبی تبخیری محسوب می‌شود که در ابتدا به صورت محلول در آب موجود بوده‌است و با از بین رفتن دریای‌های قدیمی از آن‌ها به جا مانده است. 

گچ‌ها به دو دسته آلفا و بتا تقسیم می‌شوند. گچ آلفا، در فشار و حرارت حدود ۹۷ درجه سانتی‌گراد تولید و پخته می‌شود، در حالی که گچ بتا در دمای ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد بدست می‌آید.

گچ نوع بتا به دلیل قابلیت حل‌پذیری بالا و زمان چسبندگی کوتاه بیشتر در صنعت ساخت‌وساز از آن استفاده می‌شود. قسمت اعظم گچ به عنوان پوشش داخلی ساختمان‌ها مصرف می‌شود. گچ آلفا به دلیل زمان چسبندگی طولانی و قابلیت حل‌پذیری کم به عنوان قالب در دندان سازی، مجسمه سازی و جواهرات استفاده می‌شود.

 

gypsum

انواع سنگ گچ

  • سنگ گچ خالص: سنگ گچ خالص، کاملا بی‌رنگ و شفاف است. در قدیم یونانیان از این نوع سنگ به دلیل رد شدن نور، جهت پوشاندن پنجره‌های خانه‌هایشان استفاده می‌کردند. سنگ گچِ خالص، به ندرت در طبیعت پیدا می‌شود چرا که سنگ گچ میل ترکیبی شدیدی دارد. میزان خالص بودن سنگ گچ بر اساس درصد وجود کانی ژیپس در آن اندازه گرفته می‌شود. 
  • سنگ گچ مرمری یا آلاباستر: این کانی در تهیه ابزار و وسایل تزئینی کاربرد فراوان دارد و از آن در جهت تهیه مجسمه و قاب عکس استفاده می‌کنند. این سنگ تحت عنوان رخام گچی نیز معروف است.
  • سنگ گچ بلوری: این نوع از سنگ گچ صورتی لایه‌لایه دارد که از به هم چسبیدن ورقه‌های نازک هیدرو سولفات کلسیم حاصل می‌شود و یا به صورت سنگ ابریشمی است که محصول به هم چسبیدن تارهای بلورین هیدرو سولفات کلسیم است.
  • سنگ گچ غیر بلوری: فراوان‌ترین نوع سنگ گچ در طبیعت سنگ گچ غیر بلوری است که به عنوان ماده اولیه کارخانه‌های تولید کننده گچ مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • سلنیت: سلنیت نوع بی‌رنگ و شفاف سنگ گچ است. واژه سلنیت یک واژه یونانی است که به معنای ماه و سنگ‌ ماه‌نما می‌باشد. این گونه از سنگ گچ زرق و برق دار می‌باشد، می‌درخشد و همچنین قابلیت ورقه‌ای شدن دارد.
  • ساتین اسپار: یک نوع دیگر از سنگ گچ است که فرم فیبری و الیافی دارد. الیافی که دارد مانند تار متراکم و به هم پیوسته هستند. نور به هنگام عبور از این نوع سنگ، به تارهای بلور برخورد کرده و منحرف می‌شود.
  • سنگ گچ مارین گلاس: این نوع از سنگ گچ ورقه‌ای، به صورت لایه‌به‌لایه است و مصرف گچ پزی نیز ندارد.
  • سنگ گچ خوشه‌ای: یک نوع دیگر از سنگ گچ است که به شکل تارهای ابریشم به هم پیوسته است.

 

کاربرد سنگ گچ چیست؟

سنگ گچ یا ژیپس کاربرد‌های متعددی دارند و یکی از پرکاربردترین کانی‌های موجود در زمین است. استفاده از این کانی در حدود ۵۰۰۰ سال پیش آغاز گشته است که همچنان استفاده از این نوع سنگ ادامه دارد و حتی می‌توان گفت که دایره کاربرد این سنگ افزایش پیدا کرده است. 

سنگ گچ در مواردی چون:

مصارف پزشکی: معمولا از این سنگ‌ها برای گرفتن قالب دندان مصنوعی استفاده می‌کنند. لازم به ذکر است که سنگ گچی که در صنعت پزشکی استفاده می‌شود باید حداقل دارای ویژگی حل‌پذیری ۹۶٪ با 

کاربرد سنگ گچ در قالب سازی: از این نوع سنگ معمولا برای قالب گیری از جواهرات و یا زیورآلات استفاده می‌شود

کاربرد سنگ گچ در صنعت ساختمان‌سازی: از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین کاربرد‌های این سنگ استفاده در صنعت ساخت‌وساز می‌باشد. به دلیل نرمی و همچنین ویژگی عایق بودن از سرما و گرما کاربرد بسیاری در ساخت منازل دارد

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *